Beskid Sądecki jest niesamowity, a liczne jego atrakcje przygotowała dla nas sama matka natura. Górski, malowniczy region Polski, który co roku przyciąga tysiące turystów, a jednocześnie nadal kryjący swoje tajemnice. Tutaj tętniące życiem miasta współistnieją obok dzikiej przyrody. Niezapomniane widoki i kojąca cisza, by zaraz potem wpaść w wir wrażeń, jakie dają sporty zimowe, spływy kajakowe czy jazda konno.
Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej i Góry Leluchowskie - te trzy pasma górskie stanowią razem Beskid Sądecki. Region położony w południowo - wschodniej Polsce, w dorzeczu Popradu, graniczącego ze Słowacją. Mieści się tu Popradzki Park Krajobrazowy oraz szereg znanych miejscowości uzdrowiskowych. Górskie świeże powietrze, liczne szlaki turystyczne oraz źródła prozdrowotnych wód mineralnych - doskonałe warunki na podreperowanie zdrowia.
Beskid Sądecki obfituje w atrakcje dla turystów, wędrowców, kuracjuszy, miłośników historii, przyrody albo amatorów sportów zimowych. Angażuje do aktywności, które dostarczają wrażeń. Stanowi doskonałą alternatywę dla utartych schematów i oklepanych destynacji urlopowych.
Jeśli szukasz miejsca na urlop w górach oraz tras na górskie wycieczki - nie szukaj dalej. Beskid Sądecki daje ogromne pole na tego typu aktywności. Liczne wytyczone trasy wiodące przez lasy, polany, przełęcze, rzeki czy wśród skał. Najdłuższy i najważniejszy szlak czerwony, zwany Głównym Szlakiem Beskidzkim, wiedzie głównymi grzbietami Jaworzyny i Pasma Radziejowej. Tras jest jednak więcej, zróżnicowanych pod względem stopnia trudności. Wytyczone zarówno dla pieszej wędrówki, rowerów, quadów jak i amatorów jazdy konno. Tych z kolei zainteresuje fakt, że tędy przebiega Transbeskidzki Szlak Konny.
Region ma bogate zaplecze noclegowo - gastronomiczne. Na trasie znajdują się liczne schroniska PTTK na Hali Łabowskiej, Nad Wierchomlą, na Przehybie czy na Jaworzynie Krynickiej. Do tego Bacówki, Chaty, ale także luksusowe pensjonaty, takie jak Piastun.
To nie wszystko - wzdłuż Dunajca możliwe są spływy kajakowe lub pontonowe, a na amatorów sportów zimowych czekają duże ośrodki narciarskie, a nawet Sankostrada, czynna przez cały rok.
Przyroda to główny bohater Beskidu Sądeckiego. Gęste lasy liściaste i iglaste pokrywające szczyty, z których rozpościerają się bajkowe widoki. Wejście na Radziejową czy Jaworzynę pieszo to nie lada wyzwanie, ale nagroda jest satysfakcjonująca. Panoramy Beskidu, czy nawet Tatr, pozwala się zapomnieć. Malownicze pejzaże, układające się falująco pasma i kolory, które zwłaszcza jesienią dodają magii temu miejscu. Do tego ten zapach powietrza, szum drzew i odgłosy dzikiej przyrody. Beskid Sądecki pełen jest punktów widokowych i miejscówek dla fotografów. Szczególnie warto wspiąć się na Wieżę Widokową na Jaworzynie, niesamowitej budowli, drugiej najwyższej takiej w Polsce.
Mieści się tu Popradzki Park Krajobrazowy, a w jego ramach liczne rezerwaty, takie jak Baniska, Pusta Wielka, Uhryń, Łabowiec, Wierchomla, Nad Kotelniczym Potokiem i inne. Beskid Sądecki ma też bardziej unikalne atrakcje przyrodnicze - intrygująca Mofeta w Tyliczu czy owiane legendą Skamieniałe Miasto.
Beskid Sądecki należy do najczystszych regionów kraju. Samo przebywanie tu, wdychanie świeżego powietrza i kontakt z naturą działa kojąco i korzystnie na zdrowie. To tutaj też biją źródła wód mineralnych, które działają uzdrawiająco na serce, układ pokarmowy, nerwy, kości czy stawy. Liczne górskie trasy zachęcają do aktywności fizycznej, która stanowi podstawę dobrej kondycji organizmu.
Nic dziwnego, że właśnie tutaj powstało zagłębie uzdrowiskowe. Krynica Zdrój, Piwniczna Zdrój, Muszyna, Rytro czy Żegiestów Zdrój. Miejscowości te zyskały ogólnopolską renomę jako popularne destynacje na pobyt w sanatorium, urlop zdrowotny czy wypoczynkowy. Możliwości, jakie daje Beskid Sądecki oraz jego atrakcje turystyczne sprawiły, że powstało tu mnóstwo sanatoriów, pensjonatów, centrów odnowy biologicznej czy ośrodków rehabilitacyjnych. Pracują tu wybitni specjaliści z medycyny naturalnej i konwencjonalnej.
Nawet kilkudniowy pobyt tutaj sprawia, że odwiedzający wracają wypoczęci, pełni energii i nowych pomysłów. Cóż dopiero kilka tygodni, które pomogą podreperować nawet bardzo nadwyrężone zdrowie.
Sądecczyzna to region, który przez wieki stanowił mieszankę kultur, grup etnicznych, szlaków i tradycji. Widać to po architekturze oraz pomnikach historii. Wiele świątyń ma charakterystyczny połemkowski styl, ale w regionie są też dużo starsze zabytki owiane legendami.
Ciekawym przykładem jest Zamek w Rytrze, który przed wiekami stanowił siedzibę lokalnych włodarzy oraz warownię strzegącą bezpieczeństwa szlaków handlowych. Wiąże się z nim legenda o zjawie i zaginionym górniku.
W Beskidzie Sądeckim występują obiekty wchodzące w skład Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Część z nich znajduje się na terenie zurbanizowanym, np. zabytkowy kościół Przemienienia Pańskiego w Krynicy Zdrój, ale są też takie, które spotkać można dopiero na górskim szlaku. Na trasie często spotkać możesz tabliczki informacyjne, które opowiadają o tutejszej historii.
Beskid Sądecki to także atrakcje kulturalne. Imprezy, festiwale, koncerty, konferencje, a także muzea - przykładem niech będzie Muzeum Nikifora w Krynicy Zdrój.
Taki jest ten region - a tego wszystkiego jest tu znacznie więcej.
Śniadania
08:00 - 10:00Obiadokolacje
16:00 - 18:00Paczkomat bezpośrednio przy obiekcie. Nr: KZD02M