left
right
Dorosłych
-
+
Wiek 0-4 dziecko
-
+
Wiek 4-13 dziecko
-
+
Wiek 4-8 dziecko z rodzicami
-
+
Zamknij
Wybierz

+48 184 71 07 30

Informator

Zamek w Rytrze

Zamek w Rytrze to jedna z bardziej znanych atrakcji w Beskidzie Sądeckim. Warownia, która najprawdopodobniej powstała na przełomie wieków XII i XIII. Do dziś zachowały się jej ruiny, ale nadal zachwyca tym unikalnym średniowiecznym klimatem. Wiążą się z nią legendy i ciekawa historia, a żeby zwiedzać zamek w Rytrze trzeba się wybrać na niemałą wycieczkę. Zabytek znajduje się wszak na szczycie wzniesienia - toż to w końcu warownia!

w drodze przez las na Zamek w Rytrze

 

Historyczny zamek w Rytrze zachwyca i intryguje od wieków

Zamek w Rytrze znajduje się na wzniesieniu, na wysokości 463 m.n.p.m. Do dziś zachowały się głównie mury obronne oraz baszta. Całość budowli ma nieregularny kształt, a to dlatego aby dostosować się do ukształtowania terenu na wzgórzu. Przez to zamek w Rytrze był trudniejszy do zdobycia.
Historycy nie są zgodni, co do tego, kiedy dokładnie wybudowany został zamek w Rytrze. To, co wiadomo na pewno to to, że wydarzyło się to przed 1312 rokiem - zachowały się dokumenty, które mówią, że wtedy właśnie zamek został poświadczony jako własność króla Władysława Łokietka. Za Kazimierza Wielkiego z kolei dokonała się spora rozbudowa zamku, która uczyniła z niego warownię. Chodziło o to, aby miały gdzie stacjonować oddziały wojskowe broniące szlaku handlowego z Polski do Węgier. Zamek w Rytrze był jednocześnie strażnicą graniczną oraz komorą celną.
Zamek był stale modernizowany przez następne 250 lat, szczególnie pod kątem systemu obrony. Przez wieki stanowił siedzibę starostów nowosądeckich. Później, gdy szlak handlowy przestał być tak istotny, w XVI wieku zamek popadł w ruinę, by ostatecznie w XVII wieku doznać największych zniszczeń.
Tym samym zamek w Rytrze to bardzo atrakcyjna miejscówka dla pasjonatów historii, zwłaszcza tych, których interesują dzieje szlaku handlowego Polska - Węgry istniejącego od średniowiecza do czasów rozbiorów.

spacer na zamku w Rytrze po murze obronnym


 

Zamek w Rytrze - jak dojechać i ile kosztuje zwiedzanie?

Dojechać do Rytra jest bardzo łatwo. Miejscowość znajduje się na głównej linii komunikacyjnej. Często dojeżdżają tam pociągi i autobusy. Kiedy przejedziesz przez centrum Rytra, za stacją kolejową skręć w lewo na Suchą Strugę. Potem musisz przejechać przez most, skręcić w lewo i dojeżdżasz do parkingu.
Parking jest płatny - kosztuje 3 zł za godzinę lub 12 zł za cały dzień. Następnie trzeba wyjść na górę. Trasy są dwie i obie dość strome, ale to, co czeka na górze, w zupełności to rekompensuje. Sam spacer pośród drzew jest bardzo urokliwy i choć wymagający, tylko uatrakcyjnia aktywny wypoczynek w Beskidzie Sądeckim.
Niewątpliwym atutem tego miejsca jest to, że zwiedzanie zamku w Rytrze jest całkowicie darmowe. Można zabytek odwiedzić o każdej porze i przez cały rok. Nie jest to obiekt zamknięty czy biletowany. Dzięki temu cieszy się ogromna popularnością turystów oraz wczasowiczów w Krynicy - Zdrój. Szczególnie tłoczno jest tam w weekendy. Na teren obiektu można też wprowadzać zwierzęta, np. psy lub koty.
Na ogół przewiduje się, że zwiedzanie obiektu trwa około godziny. Niemniej, nie ma limitu czasowego i można tam spędzić tyle czasu, ile się chce. Zwłaszcza że wzgórze, na którym jest zamek prowokuje do napawania się pięknymi widokami. Co prawda, droga na do zamku wiedzie pośród drzew, ale szczyt jest zupełnie odsłonięty. Dzięki temu możemy podziwiać odległe panoramy Beskidu Sądeckiego, Widać też Beskid Wyspowy, Dolinę Popradu czy Pasmo Radziejowej. Tym samym zamek w Rytrze jest jedną z lepszych platform widokowych w regionie.

fenomenalny widok na panoramę Rytra


 

Piastun to najlepsza baza wypadowa, jeśli chcesz zobaczyć Zamek w Rytrze

Jeśli zatrzymasz się w naszym Pensjonacie, czeka Cię szereg korzyści, w tym okazja do zwiedzenia zamku. A od nas to bardzo prosta wycieczka. Około 40 minut od naszego obiektu, sugerujemy jechać Doliną Popradu przejeżdzająć przez Muszynę, Żegiestów, Wierchomlę oraz Pieniczną by dotrzeć do Rytra, po drodze można zwiedzić np. Ogrody Sensoryczne, które swoją drogą są ikoniczną atrakcją tego regionu.
I oto zamek w Rytrze. Surowy, średniowieczny klimat, żywy kontakt z historią, mnóstwo opowieści i niesamowite widoki ze wzgórza. I to bardzo blisko Krynicy Zdrój, gdzie mieści się nasz Pensjonat.

Zobacz inne

Mapa dojazdu

Piastun Spa & Wellness

© 2024 Piastun Spa & Wellness noclegi Krynica - wszystkie prawa zastrzeżone.

from by lemonpixel booking by hotres

Doba hotelowa

15:00 - 11:00

Posiłki

Śniadania

08:00 - 10:00

Obiadokolacje

16:00 - 18:00

Basen i sauny

Basen:   09:00-21:00
Sauny:  16:00-21:00

 

 

Bezpłatny

Internet Wi-Fi

Bezpłatny

Parking 3 strefowy

Akceptujemy

Zwierzęta

W całym obiekcie

Zakaz palenia

Piastun Spa & Wellness

Dojazd  ul. Wiejska 46,
33-380 Krynica-Zdrój

Recepcja   +48 18 471 07 30   piastun@piastun.eu
Paczkomat

Paczkomat bezpośrednio przy obiekcie. Nr: KZD02M



Rezerwacja online