Tuż obok uzdrowiska Krynica Zdrój znosi się Jaworzyna Krynicka. Jest najwyższym szczytem w Paśmie Jaworzyna. Tutaj bije źródło potoku Kryniczanka, a samo wzniesienie mierzy sobie 1114 m.n.p.m. Doskonała destynacja na piesze wędrówki, wycieczki rowerowe podziwianie niezwykłych widoków Beskidu Sądeckiego oraz Tatr. To także miejsce, które dobrze znane jest narciarzom - mieści się tu centrum narciarskie, a w nim kolej gondolowa.
Dla wielu Jaworzyna Krynicka to miejscówka na uprawianie sportów zimowych, ale wzniesienie swoje uroki prezentuje przez cały rok. Darmową, zdrową i wciągającą atrakcją są piesze górskie wędrówki. Te można odbyć spontanicznie albo skorzystać z wytyczonych i sprawdzonych szlaków turystycznych. Najbardziej popularne to szlak czerwony z Krynicy Zdrój do Hali Łabowskiej oraz szlak zielony prowadzącej nad Czarny potok. Trasy są urozmaicone i wiodą poprzez lasy i łąki na zboczach Jaworzyny. Z bardziej charakterystycznych obiektów, jakie można zobaczyć po drodze to chociażby borówkowe pole, stawy, na których odpoczywają dzikie kaczki i łąbędzie, szereg kapliczek poświęconych Maryi czy Diabelny Kamień. Do niektórych punktów można dostać się bezpośrednio za pomocą kolejki gondolowej. Przemierzanie tras sprawia frajdę zarówno w górę, jak i w dół.
Spacer po Jaworzynie można połączyć z odrobiną edukacji na temat regionu. Ciekawą opcją jest wytyczona ścieżka “Na stoku Jaworzyny”. Szlak to 14 przystanków tematycznych, przy których na tablicach informacyjnych opisywane są ewenementy lokalnej fauny i flory oraz specyfika regionu. Ścieżka wiedzie takimi miejscami, z których możliwe jest podziwianie widoków, a te zmieniają się wraz z postępami w marszu. Są też miejsca na postój, a zgubić się trudno, gdyż przez cały czas towarzyszą podróżnym strzałki informacyjne. Trasa liczy około 4,5 km, a jej przejście zajmuje około 2 godzin.
Na samej Jaworzynie wytyczone jest kilka tras rowerowych, choć można też podróżować całkiem swobodnie. Jedna z tras pamięta okres II wojny światowej i stanowiła wtedy szlak zaopatrzenia. Istnieje możliwość wywiezienia rowerów na szczyt kolejką gondolową w centrum narciarskim. To znacznie uprzyjemnia zjeżdżanie z Jaworzyny, aż na sam dół, do Krynicy.
Na samym szczycie, jako nagroda dla wytrwałych wędrowców, czeka platforma widokowa. Pozwala na nieograniczony widok 360 stopni, dzięki czemu wrażenia są niesamwoite. Widać stamtąd całą panoramę Beskidu Sądeckiego, a także m.in. Małe Pieniny, Beskid Niski. Świetna sprawa to widok na Tatry, także te słowackie - widać stąd Gerlach. Przy dobrej pogodzie dostrzec można nawet odległe Bieszczady, w tym szczyty, które znajdują się na Ukrainie. Dzięki platformie, obserwujący znajdują się nieco wyżej niż szczyt Jaworzyna Krynicka, bo na wysokości 1122 m n.p.m. Doskonałe miejsce dla fotografów, w tym hobbystów łapiących dalekie obiekty. A także, aby po prostu odpocząć i się wyciszyć.
W zimie zaś Jaworzyna Krynicka to bardziej nazwa centrum narciarskiego niż wzniesienia. Obiekt jest nowoczesny i bardzo rozbudowany. Oferuje szereg zróżnicowanych tras narciarskich, w tym także te dla najmłodszych. Jest tu pełne zaplecze - wypożyczalnia sprzętu, usługi nauki sportów zimowych, gastronomia oraz wyciągi.
Na górę prowadzi 5 wyciągów orczykowych oraz 2 kolejki, w tym jedna - gondolowa. To najdłuższa kolejka w obiekcie i wiedzie od Czarnego potoku aż na sam szczyt Jaworzyny. W ciągu godziny wozi około 1600 osób, a porusza się z prędkością 5 m/s. To powoduje, że dystans 2211 m pokonuje w około 7 minut. To najnowocześniejsza kolejka linowa w Polsce. Gondola pomieści do 6 osób i jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Centrum narciarskie uznaje Kartę Dużej Rodziny, a w przypadku dzieci do lat 4 przejazd jest bezpłatny. To jednak nie wszystko.
Od 2022 roku dumą jest zmodernizowana kolejka linowa Jaworzyna Express. Ta jest znacznie szybsza i ma większą przepustowość. Na górę jedzie w 3 minuty i obsłuży do 2800 osób na godzinę. Jazda przebiega w ciszy i komforcie. “Kanapa” również liczy do 6 osób, siedziska są kubełkowe, podgrzewane i personalizowane. Wyciąg posiada liczne zabezpieczenia oraz optymalizujący pracę kolejki standard D-Line. Jazdy odbywają się także w nocy.
Śniadania
08:00 - 10:00Obiadokolacje
16:00 - 18:00Paczkomat bezpośrednio przy obiekcie. Nr: KZD02M