left
right
Dorosłych
-
+
Wiek 0-4 dziecko
-
+
Wiek 4-13 dziecko
-
+
Wiek 4-8 dziecko z rodzicami
-
+
Zamknij
Wybierz

+48 184 71 07 30

Informator

Weekend majowy w Krynicy Zdrój? Co warto zobaczyć wiosną?

Szukasz alternatywy na spędzenie majówki inaczej niż z grillem w domu? Weekend majowy w urokliwej miejscowości, jaką niewątpliwie jest, Krynica Zdrój to pomysł na aktywny wypoczynek w górach, ale także na relaks na łonie natury oraz kontakt z historią regionu. Uzdrowisko ma swój unikalny klimat, a do tego bogate zaplecze turystyczne, kulturalne i rozrywkowe. Propozycji jest naprawdę sporo.  Zobacz, co warto zobaczyć w te kilka dni długiego weekendu majowego w Krynicy Zdrój. 


widok na łazienki w Krynicy Zdrój

Weekend majowy na spacerze w Krynica Zdrój - Krynicki Deptak, zabytki, pijalnie wód mineralnych i inne

Nie musisz ruszać się daleko od naszego pensjonatu, aby odwiedzić atrakcyjne miejscówki na spacer w majówkę. Krynica Zdrój to miasto o długiej historii, która łączyła w przeszłości różne tradycje etniczne. Świadczy o tym dość obszerny rejestr zabytków, które znajdują się w miejscowości. Przemierzając uliczki mijamy kościoły, cerkwie, urokliwe pensjonaty, wille, a także muzea i cmentarze. Za przykład niech stanowi kościół św. Michała Archanioła, szlak Cerkwi Łemkowskich, cmentarz wojenny albo Stary Dom Zdrojowy.

Krynica Zdrój ma po prostu unikalny, górski klimat. Ulice są żywe, a jednocześnie nie zatłoczone. Architektura historyczna, elegancka i przeplatana z nowoczesnymi akcentami. Do tego świeże, górskie powietrze oraz możliwość skosztowania wód mineralnych, prosto z krynickich źródeł.

No właśnie, przecież z tego między innymi Krynica Zdrój słynie - wody mineralne. Słotwinka, Zuber, Jan, Tadeusz - można je skosztować w pijalniach w Krynicy, a najbardziej znana i odwiedzana jest Pijalnia Główna w centrum miasta. Głównie dzięki temu, że znajduje się w pobliżu słynnego Deptaka. Poza piciem wody, możemy tam odpocząć w otoczeniu ciekawej roślinności. Oprócz tego znajdują się tam sklepiki, w których możesz zaopatrzyć się w produkty pszczelarskie, naturalne kosmetyki czy też po prostu pamiątki związane z uzdrowiskiem.

Deptak w Krynicy to zresztą osobny kryminał - dłuższa trasa, na której mijamy takie miejscówki jak Muszla Koncertowa, Stary i Nowy Dom Zdrojowy, Stare Łazienki, kościół Przemienienia Pańskiego. Warto wybrać się w centrum Krynicy wieczorem, nad iluminowaną fontannę, która jest ozdobą miasta. Odpoczywać przy niej można przez cały dzień, ale to wieczorem nabiera prawdziwego uroku. Każdego wieczora, około 20:00 rozpoczyna się pokaz, w którym strumienie wody przeplatają się z kolorowymi światłami. To piękne widowisko, które koi nerwy i jest świetnym zwieńczeniem całego dnia atrakcji.

Dla tych, dla których w weekend majowy spokojny spacer po mieście to za mało - Krynica Zdrój oferuje też inne atrakcje. Tory gokartowe, parki linowe, rajskie ślizgawki, paintball, boiska do piłki nożnej i tenisa. Jest też krynicki escape room, ale o tym za moment. 



 

Aktywny wypoczynek w weekend majowy w Krynica Zdrój - zdobywanie szczytów i niezapomniane górskie panoramy

Spacery po Krynicy Zdrój są świetne, ale prawdziwa zabawa zaczyna się na łonie natury. A ta w górach potrafi zaintrygować, ale i zadać turystom wyzwanie. Jest tu po prostu ogromny wybór tras do górskich wypraw pieszych. Można iść po oficjalnych, wytyczonych szlakach albo zupełnie na dziko. Ścieżki podzielone są w zależności od stopnia zaawansowania, na edukacyjne i przyrodnicze, a także te obliczone na wyjście na szczyt, by podziwiać widoki. Trasy są także przystosowane do wypraw za pomocą quada, konno lub rowerem. Dla tych ostatnich całkiem niedawno wytyczono fajną trasę AquaVelo - z Krynicy, przez Muszynę aż do granicy ze Słowacją.

Jaworzyna Krynicka - Wieża Widokowa - Krynicki Park Linowy

Jaworzyna Krynicka to ikona tego regionu. Najwyższy szczyt w okolicy, na który prowadzi Kolej Gondolowa i szereg tras. Na jej zboczu powstało centrum narciarskie, ale w weekend majowy w Krynica Zdrój bardziej interesujące będą leśne wędrówki oraz Wieża Widokowa, znajdująca się na szczycie. To imponujący obiekt, drugi najwyższy tego typu w Polsce. Spora konstrukcja, która wynosi się ponad drzewa (szczyt Jaworzyny jest zalesiony), a dojście na samą górę to wyprawa po wytyczonej trasie. To dystans około kilometra, wijący się wokół obiektu. Na górze czekają na Ciebie niesamowite widoki Beskidu Sądeckiego i to w 360 stopniach. U podnóża Jaworzyny jest jeszcze jedna atrakcja - szczególnie dla dzieci. Park Linowy, czyli system tras i przeszkód zawieszonych pośród drzew. 9 zróżnicowanych tras do przebycia, często na pewnej wysokości przy pomocy lin asekuracyjnych. Niektóre trasy są bardzo proste - nawet dla 3 letnich dzieci, inne zaś bardziej skomplikowane i dostarczające odrobinę adrenaliny. Najodważniejsi mogą wykonać Skok Wahadłowy z 17 metrów. Organizowane są tu zawody w łucznictwie, paintball czy orienteeringu. Bardziej klasyczne atrakcje to ścianka wspinaczkowa i plac zabaw z trampoliną. Do tego przygotowane miejsce na imprezy rodzinne. Jeśli gdzieś rozpalić majówkowego grilla, to właśnie tam.

Góra Parkowa

Kolejnym wzniesieniem w Krynicy, który ma walor turystyczny jest Góra Parkowa. Na górę zawozi nas kolejka linowa, ale można wybrać się też pieszo. Po drodze spotkamy chociażby sanktuarium z figurką Maryi Królowej Krynickich Zdrojów. Także i tu znajduje się Park Linowy o nazwie Mamut, szereg zróżnicowanych tras dla dzieci w różnym wieku, plac zabaw z trampoliną oraz Rajskie Ślizgawki.

Camper Park Czarny Potok

W dolinie Czarnego Potoku znajduje się urokliwa polana. Oddalona od miasta, spokojna a w tle słychać szum górskiego potoku. Doskonałe miejsce na odpoczynek, wypicie herbaty z termosu a lekki wiatr daje wytchnienie w upalne dni - a takie potrafią być w weekend majowy w Krynica Zdrój. Prowadzą tu liczne ścieżki rowerowe i piesze, świetne miejsce na piknik, a nawet nocleg. Znajduje się tam kompleks noclegów pod gołym niebem - Camper Park Czarny Potok. To możliwość wynajęcia działki z bogato wyposażonym camperem albo - w Strefie Natura - miejsca pod namiot, także dla rodzin z dziećmi. W ramach Camper Park przygotowano także dwa tory pontonowe, długie na 200 m. Otrzymujesz ponton, holują Cię na górę i zjeżdżasz wzdłuż toru summertubing-owego. Okazja na nowe doświadczenia oraz nocleg pod gwiazdami.

Weekend majowy w Krynica Zdrój - na sankach? Sankostrada

Niektórzy w weekend majowy nadal odrobinę tęsknią za zimą - okazuje się że w Krynica Zdrój można nieco przywołać atmosferę zabaw sprzed kilku miesięcy. Sankostrada - wielosezonowy tor saneczkowy, który otwarty jest także poza zimą. Na dół zjeżdżamy specjalną rynną na dostosowanych do tego sankach. Zjazd trwa około 2 minuty, a przez ten czas pokonany dystans 800 m oraz różnicę wysokości 55 m.n.p.m. Nie jest to prosty zjazd w dół, ale kręta trasa dostarczająca emocji. Sankostrada czynna jest cały rok, także w nocy - jest oświetlona.
Podobne atrakcje oferuje Sankolandia w pobliskiej miejscowości Muszyna Zdrój, gdzie tras jest więcej, na górę jedzie się kolejką, a widoki i wrażenia są niezapomniane.

 



fot. Henryk Bielamowicz www.wikipedia.pl

Muzeum Nikifora oraz Muzeum Zabawek Bajka

Wróćmy teraz do samej Krynicy, która była poza wszystkim jest pomnikiem wydarzeń historycznych regionu. A historii regionu przypatrywał się i na swój sposób dokumentował Epifaniusz Drowniak. Niejaki Krynicki Nikifor, polski artysta prymitywista, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu. Artysta szczególnie ukochał Krynicę Zdrój, tutaj mieszkał i tworzył. Jego dzieła przedstawiają wydarzenia historyczne miasta i regionu, a także zwykłe codzienne życie mieszkańców miasteczka. Sporą część jego twórczości stanowi architektura - zarówno ta miejska jak i sakralna. Postać artysty prymitywisty rozpropagował film “Mój Nikifor”, gdzie w tytułową rolę wcieliła się Krystyna Feldman.

Muzeum Nikifora znajduje się w dawnym dworku. Czynne jest niemal codziennie i zobaczyć tam możesz galerię prac Nikifora, obejrzeć film dokumentalny na temat jego życia, a także poznać go z bardziej prywatnej ludzkiej strony. Pamiątki, notatki, niedokończone szkice - wszystko to w dworku o unikalnej atmosferze z epoki, w której żył artysta. Zwiedzanie trwa około 40 - 60 minut i pozwala głębiej zapoznać się z osobą i twórczością Nikifora, a także zrozumieć jego unikalny styl.

Interesujesz się historią, ale wolisz lżejszy klimat albo spędzasz weekend majowy w Krynica Zdrój z dziećmi? Świetną alternatywą jest Muzeum Zabawek Bajka. Jaka sama jego nazwa mówi - głównym bohaterem są tutaj zabawki oraz opowieści o tym, jak w przeszłości bawiły się dzieci. Obejrzeć można eksponaty z różnych epok. Począwszy od starożytności, aż po XX wiek. Czego tutaj nie ma - maskotki, lalki, klocki, blaszane zabawki, figurki zwierząt. Są także bardziej złożone eksponaty - teatrzyki z postaciami, szopka na Boże Narodzenie. Cała ekspozycja jest tak zaaranżowana i opisana, aby zwiedzający miał żywy kontakt z historią. By jak najlepiej oddać ducha dawnych dziejów. Zabawki są tu jedynie odzwierciedleniem tego co wtedy ludzi inspirowało i cieszyło, a jednocześnie uniwersalną opowieścią o dzieciństwie. Najbardziej immersyjnym elementem jest rekonstrukcja klasy szkolnej z połowy XX wieku.

Jeśli tego mało - możesz też zajrzeć do Muzeum Turystyki Górskiej.

Interaktywna rozrywka dla dzieci - weekend majowy w Krynica Zdrój

Jeśli urlop z dziećmi to kino zawsze będzie dobrym pomysłem. Krynickie Kino cyfrowe Jaworzyna II to nowoczesne centrum rozrywki. Wyposażone w sprzęt dający wysokiej jakości obraz i przestrzenny dźwięk. Oferta filmowa jest zróżnicowana i dostępne są nowości. Sala kinowa jest klimatyzowana, a siedzenia dostosowane do potrzeb dzieci i osób niepełnosprawnych.

Weekend majowy w Krynica Zdrój może być aktywny także na inny sposób. Spacery po górach i po deptaku są super, ale nie oferują takiego wyzwania, jakie napotkamy w krynickim Escape Room. Tutaj nie tylko trzeba się ruszać, ale także nieco pogłówkować. Dzieci bardzo lubią escape roomy, gdyż dają im możliwość samodzielnego pokonywania przeszkód i poczucia satysfakcji przy znajdowaniu rozwiązań. Zabawa polega na umieszczeniu dzieci w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu, pełnym zagadek, przeszkód i ukrytych przejść. Zadaniem uczestników jest odnalezienie wyjścia. Do wyboru są 3 pokoje różniące się stylistyką i poziomem trudności - Cube, Tajemnica Faraona oraz Strefa 51.

Małopolska Majówka z Kryniczanką

Wracając jeszcze do kultury, ciekawą opcją na spędzanie czasu w weekend majowy w Krynica Zdrój jest impreza z cyklu Krynica Źródłem Kultury. Co roku, w długi weekend majowy odbywają się tu występy artystyczne. Na scenie występują zaproszeni przez miasto artyści, piosenkarze, zespoły muzyczne, kabareciarze czy stand-uperzy. Koncerty i spektakle odbywają się na ogół popołudniami. Warto zahaczyć o jeden z występów podczas spacerów po Krynicy. 


Zobacz wszystkie

Mapa dojazdu

Piastun Spa & Wellness

© 2024 Piastun Spa & Wellness noclegi Krynica - wszystkie prawa zastrzeżone.

from by lemonpixel booking by hotres

Doba hotelowa

15:00 - 11:00

Posiłki

Śniadania

08:00 - 10:00

Obiadokolacje

16:00 - 18:00

Basen i sauny

Basen:   09:00-21:00
Sauny:  16:00-21:00

 

 

Bezpłatny

Internet Wi-Fi

Bezpłatny

Parking 3 strefowy

Akceptujemy

Zwierzęta

W całym obiekcie

Zakaz palenia

Piastun Spa & Wellness

Dojazd  ul. Wiejska 46,
33-380 Krynica-Zdrój

Recepcja   +48 18 471 07 30   piastun@piastun.eu
Paczkomat

Paczkomat bezpośrednio przy obiekcie. Nr: KZD02M



Rezerwacja online